Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Lutyni
 
 
Nawigacja
.:Szkoła:.
  Strona Główna
  Historia Szkoły
  Nadanie imienia
  Patron
  Dokumenty szkoły
  Rada Rodziców
  EWD 2015/2016
  EWD 2016/2017
  EWD 2017/2018
  Koncepcja pracy
  Misja szkoły
  Realizowane projekty
  Opieka profilaktyczna
  Dyrekcja
  Sekretariat
  Biblioteka
  Plan lekcji
  Kalendarz
  Linki
  Webmaster
  Zapisy do Szkoły-druki
  Galeria

Dla uczniów
  Pedagog
  Dzwonki
  Świetlica
  Gimbus
  Zajęcia pozalekcyjne
  Regulamin ucznia
  Rzecznik Praw ucznia
  Wykaz Podręczników
  Gazetka Szkolna

Dla rodziców
  Działania profilaktyczne
  Procedury szkolne
  Poradnik dla rodziców dzieci 6 i 7 -letnich
  Stypendia naukowe dla uczniów
  Film - Jak używać mózgu w szkole? Wyzwania dla neurodydaktyki.

Nauczyciele
  Ustawy i rozporządzenia
  Ochrona nauczyciela jako funkcjonariusza publicznego

Lutynia
  Historia
  Bitwa pod Lutynią
  Zabytki
  Ciekawostki
  Parafia
  Ośrodek zdrowia
  Poczta
  Firmy
  Gm. Miękinia
  OSP


Przyjaciele

Ciekawostki
Zdjęcie satelitarne Lutyni


Mapka


Zdjęcie przedstawia historyczny dzwon z kościoła sw. Józefa w Lutyni, który obecnie znajduje się w kościele św. Piusa w Mannheim - Neuostheim. Podczas pamiętnej bitwy pod Lutynią w dniu 5. grudnia 1757 w znacznym stopniu ucierpiał kościół katolicki św. Józefa w Lutyni. Zniszczeniu uległy również dzwony kościelne. W roku 1783 z inicjatywy Ludwika von Koenigsdorffa wybudowano przy kościele tymczasową drewnianą wieżę, na której zawieszono mały dzwon. Podczas drugiej wojny światowej dzwon przeznaczono do przetopienia na cele wojenne. Pod koniec wojny znajdował się on jeszcze na składowisku dzwonów w Hamburgu. Nie podzielił jednak losu innych dzwonów i trafił do nowopowstałej parafii katolickiej św. Piusa w Mannheim - Neuostheim. Wysokość dzwonu wynosi 65cm, waga 220kg. Ozdobiony jest dookoła girlandami, na których siedzą aniołki. Girlandy zawieszone są na pierścieniach, z których zwisają frędzle. Na jednym z boków znajduje się krucyfiks oraz napis po łacinie: JOHANN GEORGIUS KRIEGER ME FUDIT WRATISLAWIAE ANNO DOMINI 1783 (Johann Gregor Krieger wykonał mnie we Wrocławiu w roku 1783). FOTO: WOLFGANG SEELE


Po przeciwnej stronie dzwonu widnieje napis: HAEC CAMPANA RENOVATA ET DEDICTA EST IN HONOREN S. JOSEPHI PATRONI ECCLESIAE, SUB PL.TITL.DOMINO LUDOWICO DE KOENIGSDORFF UT PATRONO SECULARI ECCLESIAE PAROCHALIS LEUTNENSIS ET SOSEPHO HEIN.P.T.ADMINISTRATORE HUIUSCE ECCLESIAE PAROCHALIS.(Dzwon ten został odnowiony i poświęcony na cześć patrona kościoła, św. Józefa pod (?) pana Ludwika von Koenigsdorffa jako doczesnego patrona kościoła parafialnego w Lutyni i zarządcy Józefa Heina, administratora tego kościoła parafialnego). Dzwon obecnie znajduje się w kościele św. Piusa w Mannheim - Neuostheim. Na temat większego dzwonu z kościoła św. Józefa wiadomo tylko, że jego wysokość wynosiła 89cm oraz, że widniała na nim data 1538 i napis BENEDIKTUS DOMINUS DEUS ISRAEL QUIA VISITAVIT. Dzwon był przyozdobiony pięknymi ornamentami z delfinami. FOTO: WOLFGANG SEELE


źródło http://wroclaw.hydral.com.pl/33157,foto.html
Organy zostały wybudowane przez znaną firmę Berschdorf-Neisse najprawdopodobniej tuż przed II wojną światową. Są one albo konstrukcją całkiem osobną, albo rozbudową starszych organów z tego kościoła, które były znacznie mniejsze. Przypuszczenie to wynika stąd, że zachowało się zdjęcie z 1932 r., które ukazuje całkiem inny prospekt.

Obecne organy były używane po wojnie i znajdowały się w bardzo dobrym stanie aż do lat 80. Wtedy też przeprowadzono remont kościoła. W trakcie jego trwania popełniono wiele rażących i niedopuszczalnych błędów: zamalowano bezcenne malowidła wewnątrz świątyni, zniszczono zabytkowy ołtarz. Poza tym w ciągu lat zaginęła część piszczałek mikstury, salicetu, oktawy i fletu. Niestety zaginął także unikatowy językowy głos Schalmey 8', (wymieniony w dyspozycji na kontuarze), który ktoś zastąpił częściowo Gambą (najwyższe rejestry), ale większość - Flauto Traversem przeniesionymi z sąsiedniego kościoła pomocniczego pw. MB Częstochowskiej.

Organy są wyposażone w dmuchawę Ventus firmy Augusta Laukhuffa jeszcze sprzed wojny, ale działającą bez zarzutu, podobnie jak miech magazynowy z urządzeniem do kalikowania. Wiatrownice rejestrowe (taschenladen). Żaluzja Man. II. Organy z uwagi na duże zanieczyszczenie oraz uszkodzenia traktury w chwili obecnej nie nadają się do użytku.


źródło:http://www.organy.art.pl/

Pierwotne organy wybudowane zostały w roku 1770 (wskazuje na to karteczka umieszczona w wiatrownicy instrumentu). Obecny wygląd zawdzięczają braciom Walter (Gebrüder Walter In Guhrau), którzy w roku 1870 dokonali remontu i rozbudowy instrumentu. Nowopowstały organy umieszczone zostały w kościele ewangelickim zbudowanym w drugiej połowie XIX wieku (po II wojnie światowej kościół przekazany katolikom). Z napisów wewnątrz szafy organowej można wywnioskować, że instrument był ostatni raz konserwowany i strojony 21.06.1941.

Obecnie organy są niesprawne, wymagają kapitalnego remontu. Połowy piszczałek nie ma. Instrument nie posiada(ł) dmuchawy elektrycznej, zaopatrzony w urządzenie do kalikowania (również niesprawne).

źródło:http://www.organy.art.pl/